Jak vybrat lustr do obýváku a kuchyně

Vybíráte lustr do obývacího pokoje a kuchyně? Zdá se to jako maličkost, ale díky správně vybranému lustru se budete doma cítit líp. Zaměřit byste se měli na velikost, design, materiál, barvu lustru i světla. Pojďte se s námi podívat kde začít a co při výběru zvážit.  

Kam umístit lustr a světla v obývacím pokoji a kuchyni

Při výběru osvětlení je potřeba zvážit využití každé místnosti. Někde se vám budou hodit spíše stojací lampy, někde bodová světla a někde lustry. Obývací pokoj a kuchyň jsou centrem rodinného života. Do obývacího pokoje se hodí závěsná světla a lustry, které osvětlí celou místnost. Ty můžete doplnit o stojací lampy nad křeslo na čtení nebo bodová světla nad gauč či skříně. Lustr by neměl mít stínítka, aby světlo dokázalo osvětlit celou místnost.

V kuchyni by měl být lustr umístěný nad jídelním stolem a nad místem, kde se nachází kuchyňská linka. Myslete na to, že kuchaři si často dělají vlastní stín na pracovní plochu, a proto doporučujeme přidat světla také přímo pod závěsné skříňky kuchyňské linky. Zároveň je vhodné koupit i digestoř se světlem. Bude se vám pracovat mnohem lépe. 

Jakou zvolit velikost lustru a výšku zavěšení

Velikost lustru byste měli vybírat i s ohledem na velikost místnosti. Do malé místnosti je zbytečný lustr o velikosti přes 100 cm, naopak do velké vám nebude stačit lustr o velikosti 40 cm. Velikost lustru lze odhadnout jako 80 % hodnoty součtu šířky a výšky místnosti vynásobený číslem 100. Tato hodnota je opravdu jen odhad. V potaz musíte brát také design a tvary lustrů.

Dnes můžete koupit výškově nastavitelná závěsná světla, která si můžete dle libosti upravovat. Doporučuje se začít cca 80 až 100 cm nad stolem. Od země potom cca 2 metry.  

Design a vzhled lustru

Nový lustr by vám měl samozřejmě sedět i do celkového designu vašeho bytu či domu. Lustry můžete vybírat podle několika hledisek od výrobce po materiál až po velikosti. Součástí výběru by mělo být zvážení designu. Na trhu dnes najdete lustry různých barev, materiálů a tvarů, které při správné kombinaci vypadají skvěle. Velmi oblíbená je kombinace dřeva a kovu. Do honosnějších místností nebo místností s vysokým stropem jsou ideální skleněné lustry. Materiálů na trhu najdete celou řadu včetně papíru nebo plastu. Trendem jsou také lustry s textilním kabelem. Textilní kabely se někdy používají jen pro zavěšení žárovky. 

Mezi oblíbené styly patří:

  • klasický styl
  • vintage styl
  • rustikální styl
  • moderní styl
  • skandinávský
  • středomořský 
  • industriální.

Každý styl má něco do sebe. Některé jsou hravé a barevné, jiné spíše podpoří minimalismus nebo geometrické prvky ve vašem bytě. 

Výběr žárovky a barvy světla

Nedílnou součástí výběru lustru je také žárovka. Pro každou místnost potřebujete jiný výkon a barvu světla. Rozhodně ušetříte s LED žárovkou. Jejich spotřeba je o cca 80 až 90 % nižší u klasických žárovek. Obecně můžete zvolit teplou, denní bílou nebo studenou barvu žárovek. Teplá barva žárovky má spíše uklidňující účinky. Hodí se například do obývacího pokoje nebo ložnice. Studená barva se často používá do kuchyně, ale i do chodby či do koupelny.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *