Existuje tisíce možností, jak trávit volný čas. Někdo miluje sport a každou volnou chvíli tráví na hřišti, v horách nebo v posilovně a někdo zase experimentuje a zkouší své dovednosti v kuchyni. Existují však koníčky, o kterých někteří ještě ani neslyšeli. Jeden takový koníček se nazývá bastlení, říká vám to něco? V tomto článku si v jednoduchosti uvedeme, čím se bastlíři zabývají a rovněž si popíšeme jednu z nejdůležitějších platforem, kterou využívají. A nezůstaneme jen u toho. Pojďte si s námi přečíst vše důležité, co potřebujete vědět o Arduino deskách.
Co je Arduino?
Nejdříve si pojďme vysvětlit, co to vlastně Arduino je a k čemu ho bastlíři využívají. Firma Interaction Design Institute se v roce 2005 rozhodla pomoci studentům středních a vysokých škol s výukou informatiky a programování, a proto Arduino vytvořila.
Arduino je jednodeskový počítač, který je založen na mikrokontrolérech od firmy Atmel. Zjednodušeně řečeno je mikrokontrolér jednočipový počítač, který může uživatel naprogramovat tak, jak potřebuje. Díky mikrokontroléru dokáže zařízení zachytit požadovanou informaci neboli vstup a vytvořit z něj výstup. Arduino je rovněž open-source platforma neboli platforma s otevřeným softwarem.
K čemu se používá Arduino?
Arduino se nejčastěji používá k malé, domácí automatizaci. Dokáže jednoduše zachytit pohyb, teplotu nebo světlo a dokáže na tuto informaci reagovat a vytvořit výstup. Dokáže tedy například po zaznamenání pohybu spustit světlo. Jednoduše dokáže ovládat vše, co reaguje na jakýkoliv „povel”.
Firma Interaction Design Institute od prvního prototypu udělalo významný pokrok a na trh přineslo několik odlišných platforem. V tomto článku si uvedeme ty nejdůležitější.
Arduino Mini
Arduino Mini je nejmenší verzí Arduino. Velikost tohoto mikropočítače se uvádí 18 x 30 mm. Vzniklo právě za účelem úspory co nejvíce místa v hobby projektech. Ačkoli je tato deska malá, je stejně výkonná jako ostatní. Disponuje procesorem od firmy Atmel, konkrétně ATmega328. Vzhledem k velikosti zařízení Arduino Mini museli výrobci obětovat USB port. Arduino Mini se tak hodí do finálních produktů a do drobnějších zařízení jako je vypínač, ovladač apod.
Arduino Nano
Arduino Nano na tom velikostně není o moc lépe než Arduino Mini. Rozměry udávané výrobcem jsou 18 x 45 mm. I těchto pár milimetrů však mělo úděl na tom, aby Arduino Nano disponovalo USB portem. Arduino Nano jinak rovněž běží na procesoru ATmega328 od firmy Atmel.
Arduino Uno
Pokud bychom měli vybrat nejznámější a nejoblíbenější desku Arduino, byla by to právě Arduino Uno. Je to možná také proto, že je Uno další výrobek z původní linie, do které patřil i původní Arduino z roku 2005. Arduino Uno je pak pokročilejší verzí, která vylepšila předchozí desky. I Arduino Uno disponuje procesorem AT328 a USB portem. Oproti předchůdcům je však nastavena tak, aby byla kompatibilní s většinou shieldů (rozšiřujících desek) a má napájecí konektor.
Arduino Mega
Arduino Mega není pouze větší deskou, je rovněž výkonnější. Procesor na kterém běží je ATmega2560. Programová paměť je tak osmkrát větší než u procesoru ATmega328. Arduino Mega se nejčastěji používá k větším projektům automatizace, 3D tiskárnám a jiným projektům.