Úklid domácnosti aneb Jak na vánoční úklid

Vánoce se ve většině rodin pojí s přejídáním, nákupním šílenství a velkým úklidem. Před Vánoci se snažíme dohnat všechno, co jsme během roku nestihli. Naše babičky se na velký generální úklid domácnosti připravovaly už od října, aby měly všechny potřebné úklidové pomůcky a vše v klidu stihly. 

Generální vánoční úklid je zpravidla náročnější a zabere více času než pravidelný úklid, který provádíte každý týden. 

Mezi pravidelné činnosti úklidu domu či bytu patří:

  • utření prachu,
  • vysátí,
  • vytření podlah,
  • zalití květin,
  • úklid kuchyně,
  • úklid koupelny a WC.

Mezi nepravidelné činnosti úklidu domu či bytu patří:

  • čištění koberců,
  • čištění světel a lustrů,
  • čištění elektrických spínačů a zásuvek,
  • mytí oken,
  • vyřazení a úklid oblečení ve skříni.

Před úklidem se ujistěte, že máte nakoupené všechny potřebné úklidové prostředky. Určitě budete potřebovat přípravky na podlahu, prach, nádobí, okna, koupelnu a WC. Pro generální úklidy je vhodné koupit i prostředky na odstranění mastnot nebo plísní. Při úklidu vám určitě pomůže i klasický roztok vody s octem. Sáhnout můžete i po ekologických prostředcích, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

TIP: Při úklidu se často zapomíná na dezinfekci a mytí interiérových i exteriérových dveří. Přitom na kliky a dveřní madla saháme v domácnosti nejvíce. V okolí klik bývají dveře často upatlané, proto je jednou za čas opravdu důkladně umyjte a pravidelně dveře v domácnosti, ale i venkovní dveře udržujte v dobré kondici.

Úklid kuchyně

Kuchyň vám možná zabere nejvíce času, protože v předvánočním období dostává nejvíce zabrat. Kromě běžného úklidu kuchyně jako je mytí a utření nádobí, čištění kuchyňské linky a sporáku, je vhodné pustit se i do lednice či skříněk.

Kuchyňskou linku vykliďte a pořádně vytřete. Kromě prachu usazujícího se v policích, bývají v policích vysypané potraviny, které přitahují potravinové moly. Při té příležitosti projděte i potraviny a zkontrolujte, zda neobsahují škůdce, kteří by mohli vaše jídlo znehodnotit. Z polic kuchyňské linky přejděte do spíže a to stejné proveďte i zde.

V předvánočním čase je vhodné zaměřit se i na lednici a mrazák, než se vám zaplní zásoby pro celou rodinu. Z lednice a mrazáku vytáhněte všechny potraviny, nápoje a další. Toto je opět ideální příležitost zbavit se všeho, co už ke stravování není vhodné. Mrazák rozmrazte a následně vše vytřete. Vhodným přípravkem na vyčištění zaschlých fleků je ocet smíchaný s vodou. 

Úklid obývacího pokoje

Obývací pokoj si zaslouží kromě běžných úkonů jako je utření prachu či vysátí, například vyčištění sedačky. K tomu je vhodný speciální vysavač na vytepování sedačky nebo přístroje na mokré čištění. Nezapomeňte vyprat i potahy na polštáře nebo rovnou celé polštáře. Pokud máte v obýváku obrazy, dekorace nebo vzácný porcelán, nezapomeňte ani na ně.

Koupelna

Největším nepřítelem nejen vaší koupelny je vodní kámen, který se usazuje nejen ve sprchovým koutě, ale i na vodovodní baterii, umyvadlu, ve vaně i na dlaždicích. Vodní kámen spolehlivě odstraníte pomocí roztoku z octa a vody 1:1. Tento roztok naneste na povrch koupelnového nábytku a doplňků a nechte nějakou dobu působit. Zaměřte se speciálně na místa, které trpí nejvíce např. sprchová hlavice, místa v okolí vodovodní baterie, rohy a záhyby sprchových koutů. 

Vezměte rovnou i spáry mezi dlaždicemi, na kterých ráda vzniká plíseň. Na čištění spár jsou vhodné a účinné parní čističe. Pokud je nemáte, opět si vystačíte s roztokem octa a oleje. 

Stejně jako u kuchyně se pusťte i tady do úklidu polic. Vyskládejte všechny kosmetické a hygienické potřeby a pořádně vytřete police od prachu a jiných nečistot. Vašemu oku by neměla uniknout ani pračka či sušička. Do bubnu pračky nalijte menší hrnek octa a pračku pusťte na nejvyšší možnou teplotu. Po dokončení procesu pračku vytřete suchým hadrem včetně oblasti okolo gumy a nechte ji otevřenou, aby větrala a pořádně vyschla. Sušičku stačí vytřít hadrem a vyčistit filtry, kde se špína usazuje.

Nezapomeňte ani na vyleštění zrcadel a utření topení od prachu.

Úklid ložnice a dětského pokoje

I když si říkáme, že ložnice je místnost, kde trávíme nejméně času během dne, není tomu tak. V noci v ní spíme okolo 8 hodin a dýcháme veškeré nečistoty, které zde poletují. Není tomu jinak ani v dětských pokojích, kde si děti navíc hrají, učí se a tráví velkou část dne. Kromě klasického úklidu pohozených věcí, zaměřte svou pozornost i na ložní prádlo a postele. Povlečení a další lůžkoviny vyměňte a staré dejte vyprat. Peřiny, polštáře a deky dejte na chvíli vyvětrat ven, aby se zbavili bakterií. Pokud máte dostatečně velkou pračku, můžete je i vyprat nebo je odnést do čistírny. Matrace vysajte a vyklepejte. Pokud chcete být důkladní, můžete matraci posypat jedlou sodou, nechat působit alespoň 30 minut a poté vysát.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *