Jak naučit dítě na nočník krok za krokem

Už máte po krk neustálé výměny dětských plenek? Naučte své dítě na nočník. Nočník bývá pro děti postrachem a mezi maminkami věčné téma. Poradíme vám, jak na to a kdy začít dítě učit. 

Kdy dát poprvé dítě na nočník?

Každé dítě je individuální. Někdo nosí pleny do dvou let, někdo už se za rok s nočníkem stane parťák. Většina batolat je na nočník připravena v 18. až 24. měsících. Poznáte to tak, že dítě vydrží být suché během dne alespoň dvě hodiny nebo má po probuzení suchou plenku. Děti už by měli vnímat, co se po nich chce a dokáže rozpoznat, kdy se mu chce na záchod. Obvykle pro to používají grimasy nebo gesta.

Kam umístit nočník 

Nočník doporučujeme umístit do koupelny, aby si dítě postupně zvykalo na prostředí, ve kterém bude své potřeby vykonávat. Přechod na záchod pro něj bude v následujících letech jednodušší. Pokud s tím bude mít dítě problém, můžete umístit nočník na jiné místo, kde bude mít soukromí, např. do rohu obývacího pokoje, ložnice nebo chodby. 

Jak učení na nočník dítěti zpříjemnit?

  1. Mluvte s dítětem o tom, proč se nočník používá a povzbuzujte ho. 
  2. Používejte jednoduchá slova, která si dítě s nočníkem dokáže spojit např. kakat, čůrat.
  3. Chození na nočník zaveďte jako pravidelný režim, aby si zvyklo. I když to ze začátku nepůjde, časem se to dítě naučí.
  4. Vybírejte pro dítě oblečení, které si může snadno samo vysvléct. 
  5. Nočník umístěte pro dítě tak, aby byl snadno dostupný.
  6. Nezapomínejte ani na učení správné hygieny např. mytí rukou, utírání zadečku apod. 

Během učení je nejtěžší částí rodičů naučit se trpělivosti a vytrvalosti. Dítě nikdy za nepovedený pokus netrestejte a myslete na to, že dřív nebo později se to naučí.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *