Při nákupu školních aktovek a studentských batohů byste se neměli řídit pouze cenou. Ze zdravotního hlediska je právě batoh nejzdravějším zavazadlem, ale velmi záleží na tom, zda je správně vybrán a používán. Co patří mezi nejdůležitější prvky, které dětem zpohodlní každodenní nošení pomůcek do školy a udrží jejich záda zdravá?
Jak vybrat batoh pro prvňáčka
Školní aktovka pro prvňáčka by měla mít velikost a váhu odpovídající výšce dětí na 1. stupni. Optimální taška má rozměry 370 × 320 × 220 mm, objem 15 litrů a hmotnost do 1,1 kg. Aktovky pro čerstvé školáčky i školní batohy pro 2. stupeň lze pořídit ve výhodných setech, které se kromě batohu skládají z penálu, svačinového boxu, sáčku na přezůvky, peněženky a dalších školních potřeb. Jejich provedení je vždy v jednotném designu což ocení obzvlášť malé děti. Jednotný design je rovněž dobrý při ztrátě svačinového boxu či jiné součásti batohu.
Co by batohům nemělo chybět?
Školní batohy mají perfektně sedět na zádech a nikde netlačit. Jak už jsme zmínili, velikost a hmotnost batohu nebo aktovky je jeden z nejdůležitějších parametrů, na které by se mělo při výběru hledět. Správná velikost zaručí, že veškeré ergonomické výztuhy na batohu pomohou při držení těla. Mimo velikost je při výběru batohu či aktovky dobré zvažovat:
- bederní pás – umožňuje přenést tíhu a hmotnost na bedra a ulevit tak zádům.
- stahovací pásky (hrudní pásek) – slouží k lepšímu usazení na lopatkách a díky hrudnímu pásu nepadají popruhy z ramen.
- výškově nastavitelné popruhy – prodlouží čas používání, batoh tak může dítěti bez problému vydržet 4-5 let.
- odvětrávací kanálky
- fluorescenční prvky
Ergonomicky tvarovaná záda u batohu jsou v dnešní době již nutností. Zaměřte se na rozložení tvarování zádového systému, zejména pak když přilehne k zádům dítěte. Zjistěte si, jestli má školní batoh podporu kolem páteře.
Když máte doma studenta
Hlavním požadavkem pro studentský batoh je design, který právě frčí. Jakmile si dospívající svůj batoh oblíbí, téměř ho nesundávají. Proto ho používají i k jiným účelům než jen k nošení školních pomůcek. Přesto by stejně jako u batohu a aktovek pro menší děti, měli při výběru rodiče dbát především na funkčnost batohu. U batohů pro starší děti a studenty je nutné brát ohled i na jejich potřeby. Mnoho škol a studentů dnes k výuce využívá notebook či tablet, proto je při výběru nutné vyzkoušet, jestli se tam dané zařízení vejde. Studentský batoh by měl rovněž mít dostatečně velkou kapsu pro láhev na pití a případně i malou kapsičku na cennosti.