Proč jsou bílkoviny ve stravě tak důležité a jak pomocí nich zhubnout?

Důležitost bílkovin v dietě je v dnešní době velmi dobře známá. Na trhu se předbíhají obchodníci s proteinovými dietami, které zaručují jasný a viditelný výsledek. A opravdu tomu tak je. Pokud zvládnete zatnout zuby a držet ketodietu, můžeme vám slíbit, že „to” nižší číslo na váze uvidíte. U těchto diet je však problém doba po skončení. Prodejci balíčků náhradní stravy, které obsahují zvýšený podíl bílkovin, vás totiž nenaučí, jak správně jíst. A jak všichni víme, dieta by se po čase měla stát životním stylem. Pojďme si tedy společně říct, proč jsou bílkoviny důležité a proč bychom měli jejich podíl ve stravě zvýšit?

Co má obsahovat zdravá strava?

Zdravá strava by měla obsahovat vyvážený poměr všech tří makroživin ー sacharidů, bílkovin a tuků. Konkrétní poměr makroživin, který je pro vás vhodný, závisí na řadě faktorů, včetně:

 • věku,
 • pohlaví, 
 • úrovně aktivity 
 • a celkového zdravotního stavu. 

Obecně se doporučuje, aby dospělí konzumovali stravu, která obsahuje 45-65 % sacharidů, 10-35 % bílkovin a 20-35 % tuků. Je však důležité spolupracovat s poskytovatelem zdravotní péče nebo registrovaným dietologem, abyste určili správný poměr makronutrientů pro vaše individuální potřeby. S nastavením makroživin vám může pomoci i odborník na proteinové diety Victus.

V čem najdeme bílkoviny?

Existuje mnoho potravin s vysokým obsahem bílkovin, včetně:

 • Maso, drůbež a mořské plody ー Hovězí, vepřové, kuřecí, krůtí maso ryby a korýši jsou nejbohatší zdroje bílkovin.
 • Mléčné výrobky ー Mléko, sýry, jogurty a další mléčné výrobky mají také vysoký obsah bílkovin.
 • Vejce 
 • Luštěniny ー (černé) fazole, čočka, cizrna a další.
 • Ořechy a semena ー mandle, arašídy, slunečnicová a dýňová semínka mají vysoký obsah bílkovin a mohou být chutnou a vhodnou svačinkou.
 • Tofu a další sójové výrobky ー Tofu, tempeh a edamame

Kromě těchto potravin lze bílkoviny nalézt také v některých potravinách rostlinného původu, jako jsou obiloviny, ovoce a zelenina, i když tyto zdroje nemusí být tak bohaté na bílkoviny jako potraviny živočišného původu. Je však důležité, je do svého jídelníčku zařadit, abyste si zajistili jejich dostatečný denní příjem.

Proč jsou bílkoviny důležité?

Bílkoviny hrají v lidském těle nespočet důležitých funkcí. Přeci jen se jedná o základní stavební jednotku našeho organismu, kterou najdeme všude. Bílkoviny jsou hlavní složkou všech buněk v těle a jsou nezbytné pro růst a obnovu tkání, jako jsou svaly, kůže a vlasy. Zároveň se podílí na tvorbě chemických látek (hormony, enzymy) v našem těle, čímž kontrolují mnoho procesů. Především v tomto ročním období cítíme, jak náš imunitní systém dostává zabrat, což je věc, se kterou nám pomohou i bílkoviny, jelikož pomáhají k tvorbě protilátek. Kromě těchto funkcí jsou bílkoviny důležité také pro udržení:

 • zdravých kostí, 
 • krve a orgánů, 
 • pro podporu zdravého metabolismu, 
 • a regulaci hmotnosti. 

Je důležité zařadit do svého jídelníčku různé potraviny bohaté na bílkoviny, abyste zajistili dostatečný příjem bílkovin pro podporu těchto životně důležitých funkcí.

Proč zvýšit příjem bílkoviny v dietě?

S tímto dotazem úzce souvisí pojem ketóza, což je metabolický stav, kdy tělo využívá jako hlavní zdroj energie tuk a ne sacharidy (glukózu). Chcete-li zhubnout zvýšeným příjmem bílkovin, musíte se ujistit, že jich přijímáte dostatek. V současné době byste měli snižovat celkový příjem kalorií a zvýšit fyzickou aktivitu. To všechno může pomoci vytvořit kalorický deficit, který je pro hubnutí nezbytný.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *