Jak vybrat rozkládací postel?

Bydlíte v malém bytě a řešíte, jak se vám vejde veškerý nábytek do jednoho pokoje? Řešení pro vás může být rozkládací postel, kterou mnozí lidé používají i jako gauč. Rozkládací postele jsou vhodné pro hosty i pro každodenní spaní. Pokud si ale chcete dopřát zdravé a pohodlné spaní, přečtěte si naše tipy, jak rozkládací postel vybrat. 

Rozměry rozkládací postele

Velikosti rozkládacích postelí jsou stejné jako u klasického lůžka. Můžete si však pořídit i postele menšího rozměru. Pro pohodlné spaní se doporučuje šířka 90 cm. Minimální je potom 80 cm. Pro vyšší postavy seženete i prodloužené postele. 

Materiál rozkládací postele

Na trhu najdete širokou nabídku postelí z různých materiálů. Mezi ty nejoblíbenější patří postele z masivu nebo lamina. Obecně je masiv materiál kvalitnější. Oceníte, že nevrže, je zdravotně nezávadný a příjemný na dotek. Oproti laminu je ale náchylnější na poškrábání a hlavně je dražší. Lamino je sice levnější, ale pokud se ve spojnicích pokřiví, nejdou dotáhnout. Další nevýhodou je, že u něj častěji dochází k odchlipování nalepených hran.

Typy rozkladů

Možností rozkladů je nepřeberné množství. Většina z těchto postelí má i úložné prostory, do kterých můžete uložit peřiny, polštáře nebo cokoliv jiného. Velmi oblíbené jsou rozkládací sedačky. Matrace pak najdete buď uvnitř sedačky nebo jsou ve formě polštářků, které jen přehodíte. Některé sedačky mají poskládané dvě matrace na sobě. Ideální pro hosty, ale méně kvalitní na každodenní spaní, jsou sedačky se systémem Klik Klak. Principem rozložení je pouze položení zad pohovky. Vystačíte si se dvěma pohyby. Na podobném principu je vytvořena také postel se sklopnými zády, které suplují matraci. Tady je ale potřeba vysunout spodní šuplík, posunout vrchní (sedací) matraci a teprve poté sklopit záda sedačky. 

Jakou matraci vybrat do rozkládací postele

Pokud vybíráte postel na každodenní spaní, určitě byste si měli rozmyslet a vyzkoušet matraci, na které budete spát. Matrace bývá součástí rozkládací postele, ale můžete na ni také vložit klasickou matraci standardních rozměrů, která se prodává pro postele. 

Výběr matrace je velmi individuální a měl by probíhat i s ohledem na zdraví či věk. Při výběru zvažte tyto důležité vlastnosti:

  • typy matrací – materiál jádra matrací,
  • tvrdost (tuhost) matrací,
  • hmotnost a výška člověka – má vliv na nosnost a rozměry matrace,
  • životnost,
  • frekvence používání,
  • možnosti údržby,
  • cena.

Zohledněte také nejčastější polohu při spánku. Dle toho vybírejte nejen tvrdost matrace, ale zaměřte se také na zóny. Zónové matrace mají několik pevných zón, které mají za cíl poskytnout různou oporu. 

TIP – velký výběr praktických a stylových rozkládacích postelí najdete tady: https://www.vyspimese.cz/rozkladaci/

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *