V dnešní době se v souvislosti s nejrůznějšími civilizačními problémy hovoří o škodlivosti modrého světla. Všichni zhruba víme, že je modré světlo škodlivé, ale mnoho z nás již neví, kde ho najdeme a jak přesně tedy vlastně škodí. Pojďme si společně v tomto článku vysvětlit, co konkrétně modré světlo je, v čem nám lidem škodí a jak ho eliminovat na minimum.
Co je to modré světlo a kde ho najdeme?
Modré světlo je jedna ze složek běžného bílého světla. Modré světlo vydává téměř jakékoliv technologické zařízení od mobilu, monitoru počítače po veřejné osvětlení. V 21. století je tak člověk pod “palbou” tohoto škodlivého druhu světla prakticky neustále. A co je na něm vlastně špatného? Problém modrého světla spočívá v tom, že ho naše oko nedokáže blokovat. Modré světlo tak proniká přímo do sítnice, kde do velké míry ovlivňuje biorytmus našeho těla. Pojďme si společně uvést, v čem konkrétně má na nás modré světlo vliv.
V čem spočívá škodlivost modrého světla?
Možná jste již o problematice modrého světla slyšeli v souvislosti s problémy s usínáním, bolestí hlavy či zhoršením zraku. Ano, všechny tyto potíže může modré světlo skutečně způsobit.
Problémy s usínáním
Nejrozšířenější a nejznámější negativní vliv modrého světlo spočívá v potížích s usínáním a zhoršenou kvalitou spánku. Naše tělo má od přírody nastavený biorytmus podle kterého řídí i spánkový cyklus. Kvalita spánku a rychlost usínání do velké míry souvisí s tvorbou hormonu melatoninu, který je jinak nazýván hormon spánku. Za předpokladu, že by neexistovaly mobilní nebo televizní obrazovky, začne naše tělo produkovat melatonin ve chvíli, kdy padne tma – tedy cca hodinu po západu slunce. V dnešní době však většina z nás večerní chvilky tráví před televizní obrazovkou u oblíbeného filmu, hraje počítačové hry nebo sleduje sociální sítě na displeji mobilního telefonu.
Všechna tato zařízení produkují modré světlo, které našemu tělu zcela zabrání zjistit, že už je večer a čas jít spát. Ve chvíli, kdy se tedy sami uchýlíme do peřin a telefon odložíme těsně před usnutím, je náš mozek ještě stále v „bděcím módu”. Většinou pak člověku může trvat i hodiny, než usne. I když se vám to nakonec pod tíhou fyzické námahy a vyčerpání podaří, výsledkem je nekvalitní spánek, po kterém se stejně budíme unavení.
Únava očí
Digitální únava očí je zapříčiněna dlouhým a upřeným sledováním obrazovky. Právě díky tomu, že tak v dnešní době většina lidí tráví pracovní dobu i volný čas, mluví se o digitální únavě očí jako o nemoci 21. století. Nejčastěji se projevuje po dvou a více hodinách upřeného sledování obrazovky. Konkrétní důvod, proč míváte rozmazané vidění, podrážděné, suché oči a bolí vás hlava je ten, že zapomínáte mrkat.
V nejhorším případě mohou obzvlášť osoby starší 65 let kvůli modrému světlu ztratit zrak. Může za to pomalá ale jistá destrukce buněk uprostřed sítnice, což časem může vést k těmto fatálním následkům.