Jak vybrat správný luk?

Objevili jste kouzlo lukostřelby a začali jste vybírat svůj první luk? Luk se skládá z tětivy a ručiště. K luku neodmyslitelně patří šípy, které mají kovové hroty a z druhé strany péřová kormidla. V první řadě se rozhodněte, na co budete luk používat. Budete ho mít pouze pro rekreační účely nebo se časem chcete účastnit závodů a stát se profesionálem? Pojďte se s námi podívat, jaké typy luků na trhu najdete a na jaké parametry se při výběru zaměřit. 

Typy luků

Mezi ty nejpoužívanější luky patří reflexní luky, kladkové luky, luky pro sportovní nebo loveckou střelbu. Některé luky si můžete pořídit skládací, které se skvěle vlezou do obalu.

Reflexní luk

Reflexní luk je vhodný pro začátečníky. Nejsou vyrobeny žádnou inovativní technologii. Vychází z tradičního použití tětivy a ručiště. Konce ramen reflexních luků jsou prohnuté směrem dopředu k terči. 

Kladkový luk

Kladkové luky jsou ideální pro sportovní lukostřelbu. Luky mají nesymetrické kladky na obou stranách lučiště. Kladkové stroje umožňují lukostřelcům udržet tětivu déle nataženou, díky menšímu odporu. 

Na jaké parametry se při výběru luku zaměřit? 

Provedení luku

Provedením luku je myšleno to, zda je luk určen pro leváka nebo praváka. Praváci natahují tětivu pravou rukou, luk drží v levé ruce a míří pravým okem. Luk pro praváka poznáte podle označení RH, luk pro leváka má označení LH. 

Síla nátahu neboli napínací síla

Napínací síla se udává v librách, přičemž 1 Lb je 0,45 kg. Napínací síla je většinou označena na ramenech luku. Pro nácvik většinou stačí luk s napínací silou 20 Lbs. Pro dospěláky je vhodná napínací síla od 24 do 35 Lbs. Platí, že muži budou mít většinou luk s vyšší napínací silou.

Délka nátahu luku

Velikost luku určuje délka nátahu. Hodnota nátahu se udává v palcích, kdy platí 1 palec = 2,54 cm. Obecně platí, čím větší osoba, tím větší je potřeba luk. Vhodná délka se měří od krční jamky po konec prstů na ruce.

Jaké zvolit šípy?

Pro lukostřelbu je velmi důležité vybrat i kvalitní šípy. Na trhu najdete šípy různých materiálů od klasických dřevěných po laminátové až po karbonové. Pro začátečníky stačí klasické dřevěné, levnější šípy, které lze koupit do 100 Kč za kus. Dražší hliníkové nebo karbonové najdete spíše u profesionálů a sportovních střelců.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *