Mandle patří mezi nejoblíbenější druh oříšků vůbec. Milujeme je ve formě natural (přírodní), loupané, neloupané, pražené, uzené, v čokoládě nebo karamelu. Využívají se na přípravu slaných i sladkých jídel. Pojďme si tuto chutnou plodinu trochu přiblížit.
Kde rostou mandle?
Plody rostou na stromě zvaným mandloň obecná. Mandloně patří do stejného rodu stromů jako broskvoň, švestka nebo meruňka. Stromy rostou až do výšky 5 metrů. Květy a plody připomínají zmiňovanou meruňku. Mandle pochází z oblastí Afriky a západní Asie. Největším producentem je však USA – zejména oblast Kalifornie. Najdete je ale i v teplých oblastech Evropy. V České republice byly během druhé světové války vysázeny v okolí Jižní Moravy. Nejvíce stromů najdete v okolí města Hustopeče. Mandloně jsou velmi citlivé na teplotu. Při nižších teplotách může celá úroda během chvilky přijít vniveč.
Plody mandlí připomínají plody vlašských ořechů. V jádru se skrývá oříšek, který máme tolik rádi, chrání ho tvrdá skořápka. Skořápka je ještě obalena v tzv. rubině. Rubina, podobně jako u vlašských ořechů, vypadá jako zelený obal.
Mandloně začínají kvést v březnu. Během června a července na nich začínají růst plody a postupně dozrávat. Nejlepší období na sklizeň plodu jsou měsíce srpen až říjen.
Co obsahují mandle a jak podporují zdraví
Mandle jsou velmi zdravou pochoutkou a mají pozitivní účinky na zdraví. Mandle v sobě ukrývají vlákninu, bílkoviny, zdravé tuky, sacharidy, vitamín E a B2, mangan, hořčík, fosfor a měď. Doporučená denní dávka je 28 g (přibližně jedna hrstka).
Mandle mají vliv na zdraví srdce a cév – snižují cholesterol. Podporují kvalitu vlasů, nehtů i pleti. Vláknina obsažena v mandlích čistí trávicí systém. Vzhledem k tomu, že obsahují velmi malé množství cukrů, jsou ideální pochoutkou pro cukrovkáře. Vitamíny obsažené v mandlích mají pozitivní účinky také na paměť.
Většina lidí má nejraději mandle loupané, protože slupka dodává plodům mírnou hořkost. Slupka ale obsahuje nejvíce antioxidantů, které jsou zdraví prospěšné. Pokud tedy chcete využít všechny živiny, které nám mandle dávají, konzumujte mandle neloupané.
Jak vyrobit mandlové mléko?
Mandličky se používají na pečení i vaření. Velmi oblíbené je mandlové mléko nebo másla, která si můžete snadno vyrobit i doma. Postup výroby mandlového mléka je velmi jednoduchý. Jak na to?
Na výrobu mandlového mléka budete potřebovat:
- 70 g loupaných mandlí,
- 700 ml kvalitní vody.
Pokud nemáte mandle loupané, je nutné je nejdříve spařit a oloupat. Do malého hrnce dejte vodu a přiveďte ji k varu. Poté do ní vložte mandle a nechte 60 sekund vařit. Vodu slijte a mandle propláchněte studenou vodou. Pokud by mandle zůstaly ve vodě příliš dlouho, zežloutnou. Poté vymáčkněte mandličky pomocí prstů ze slupky. Mělo by to jít velmi snadno. Slupka na mandlích nesmí znovu zaschnout. Po vyloupání nechte mandle pořádně vysušit.
Mandle rozmixujte (můžete si pomoci i struhadlem), vložte do uvedeného množství vody a nechte alespoň tři hodiny vylouhovat. Občas směs promíchejte, protože se mandle usazují na dno. Po třech hodinách přelijte celý obsah do mixéru a mixujte cca 2 minuty než vznikne husté pěnivé mléko. Posledním krokem je směs přecedit přes jemné sítko, které nám pomůže oddělit zbytek pevných částí.