Přehazovačka patří mezi jednu z nejdůležitějších a zároveň nejnamáhavější komponent na kole. V dnešní době je přehazovačka nedílnou součástí kola. Umožňuje nám pohodlnou a bezstarostnou jízdu do kopce, z kopce i po rovině. Má to ale podmínku. Přehazovačka musí být správně seřízená. Pojďte se s námi podívat na správný postup.
- Přehazovačku byste měli kontrolovat a případně seřizovat před každou jízdou. Základem správného fungování je její čistota. Přesvědčte se, že jsou přehazovačky čisté. V rámci toho se podívejte i na její stav. K poškození nejčastěji dochází při pádu kola na stranu. Poškození poznáte podle toho, že je ohnutá patka neboli držák přehazovačky. Pokud se vám patka nebude zdát, doporučujeme zajít na speciálního servisu, který vám ji vymění.
- Pokud je patka v pořádku, můžete se pustit do seřízení. Dalším krokem je nastavení a seřízení spodního dorazu. Řetěz musí správně sedět na spodním (nejmenším) pastorku. Nejčastější chybou je, že řetěz padá do rámu nebo přeskakuje nahoru a dolů. K seřízení využijte šroubky, které jsou součástí přehazovačky. Pomocí nich povolíte lanko ve směru hodinových ručiček. Lanko nepovolujte úplně. Řetěz by měl procházet středem pastorku a nevytvářet žádný hluk. Poté lanko pomocí šroubků opět utáhněte.
- Nyní přijde na řadu zkouška převodů. Začněte otáčet klikami a postupně přehazujte. Řetěz by měl být na nejmenším pastorku a postupně se přehazovat na vyšší. Pokud se převod změní bez hluku, máte vyhráno. Pokud se nepřehodí, přehoďte pastorek zpět na nejmenší a dolaďte přehození opět pomocí šroubků.
- Pokračujte s tímto postupem i s dalšími převody, dokud nebudete mít jistotu, že je přehazovačka funkční.
- Pokud se vám seřízení nebude zdát, můžete překontrolovat lanka a bowdeny.